Нова история

История

На 29.06.2011 г. по повод 110 години от основаването на музей „Искра” се откри обновената експозиция и на отдел „Нова история”. Тя предоставя на вниманието на  гостите на музея материали, които са свързани с промените  непосредствено след Освободителната Руско-турска война в град Казанлък:  Източно-румелийският период, големите събития- Съединението- 1885 г., обявяването на Българската независимост през 1908 г. и развитието на Казанлъшка община до 40-те години на ХХ в. Изключителен интерес представлява новата витрина с печати, които документират дейността на учреждения и институти свързани с местното самоуправление, образование и култура.

Един от основните моменти в експозицията на отдел „Нова история” е темата свързана с 23 пехотен Шипченски полк и участието му във войните за национално обединение.  Интерес представляват снимките, документите, медалите, ордените и парадното облекло на полк. Иван Пашинов - командир на полка по време на Балканската и Междусъюзническата войни 1912-1913 г.

Голямо място в експозицията заемат темите свързана с икономическото и културно израстване на Казанлък. С богат инструментариум и възстановка е представена емблемата на района- Розопроизвото. Не малко място заема и най-старото индустриално предприятие в града - Пасмантерийната фабрика на братя Стайнови, което се разраства в голяма текстилна фабрика за вълнени прежди и платове „Розова долина”. През 1924 г. в Казанлък се премества Държавната военна фабрика „Арсенал”. Само две години след това се създава машиностроителното предприятие „Капрони” за самолети, трактори и зъболекарски столове, а през 1930 г. се основава АД „България” за производство на памучна прежда.

Културният живот на град Казанлък: Читалище, Библиотека, Музей и Художествена галерия присъстват с богат снимков и документален материал.

Посетителите могат да се докоснат до партитурата- оригинал на първата българска опера „Сиромахкиня” от Емануил Манолов, написана  и за пръв път поставена в Казанлък на 22.12. 1900 г. Централно място  заемат и произведенията на акад. Петко Стайнов - композитор.

С новопостъпили материали- мостри, документи и снимки се обогати експозицията свързана с фабриката за музикални инструменти „Кремона”. Посетителите на музея ще могат за се запознаят и с екземпляри от най-съвременното производство на предприятието-първото в страната основано през 1924 г. и на лютиери от местното Лютиерско сдружение.