14.04.2016

ИЗЛОЖБА „НЕЩО ОТ БОГА И НЕЩО ЧОВЕШКО” В РИМ

Автентични експонати от фондове Възраждане и Етнография на Исторически музей „Искра” представят християнството в битов аспект – в народната култура, празниците и обичаите на българина.

Историята показва, че фолклорът запазва вярата и, обратно - ревностното следване на християнските традиции помага за съхраняването на обредността. Чрез вярата и обредите, чрез традицията ще запазим онова, което ни отличава като българи. Представената прегръдка от миналото събужда спомени от нашето детство, любопитство към непознати предмети, разнообразява забързаното ни ежедневие.

След гостуване в Исперих и Архитектурно-етнографски комплекс „Етър”, Габрово и представяне в Нощта на музеите и галериите в Пловдив, изложбата ще бъде експонирана в РИМ Стара Загора от  27 април до 30 юни 2016 г.

Автори на изложбата: Марияна Петрова и Венелина Илиева